Technické postupy pokládky obkladového kamene

Proč použít obklady právě z přírodního kamene?

Jedná se o nejoriginálnější materiál, který můžete použít ve svém domě či zahradě. Přírodní kámen je autentický právě svou originalitou, kterou přináší naprostá odlišnost každého kusu. Rozdílné jsou jak velikostí, tak i různými odstíny barev, což je v moderním designu velmi vyhledáváno a oceňováno.

Zvládnete pokládku sami nebo raději přenecháte práci odborníkům?

V následujících řádcích Vás obeznámíme s krátkou teorií technického postupu kamenného obkladu, pakliže se Vám to bude zdát příliš náročné a nereálné, můžete se také obrátit na odborníky, kteří Vám se vším poradí, nebo pokládku obkladu provedou.

Přírodní kámen představuje bezesporu jednu z nejelegantnějších podlahových krytin. Ačkoliv technika řezání diamantovou pilou není právě snadná, krásný výsledek tuto námahu vynahradí. Při svépomocné pokládce byste se měli rozhodnout pro metodu tenkovrstvé pokládky.

K dispozici máte velmi bohatý výběr přírodních kamenných desek. Jejich formáty se odlišují od běžných rozměrů dlaždic. Pro schody existují na míru zhotovené prvky (o pokládce schodů se můžete více dočíst ZDE). V průběhu výroby vznikají drobné rozdíly v tloušťce, ty však lze většinou vyrovnat různou vrstvou lepidla. K obkladům patří také odpovídající sokly. Volným rozložení dlažby je možné získat představu o prostorovém uspořádání. Snadno tak zjistíte, zda křivé zdi vyžadují vyrovnávací opatření.

Stejně jako při pokládání dlaždic musí být podklad rovný a dostatečně nosný. Po předchozí penetraci pomůže v nouzových případech k dosažení roviny nanesení samonivelační stěrky. Nové potěry je před nanášením lepidla obvyklé nutné zbrousit, aby lepidlo dobře přilnulo. Před započetím obkládacích prací musí být všechny zbytky po broušení pečlivě odstraněny vysavačem.

Jak na pokládání obkladu z přírodního kamene??

  1. Podle předem připraveného plánu pokládky si vyznačte hlavní linii. Probíhá v maximálním odstupu přesně dvě dlaždice od stěny. Díky tomu musí být dlaždice přiléhající ke stěně jen minimálně řezány a křivé zdi nejsou tak nápadné.

  2. Uděláte dobře, když zvolíte nepříliš rychle tvrdnoucí lepidlo a nanášet ho budete jen na tak velké plochy, jaké stihnete obložit v cca 15 minutách.

Lepidlo nanášejte ozubeným hladítkem, přičemž základní linie by měla být pořád patrná. Důležité je, aby byl úhel postavení hladítka zachován stále stejný. Zuby nesmějí dosednout na podklad. Pouze tak umožní lepidlové lože srovnání případných rozdílů v tloušťce dlažby.

  1. Podle směrové latě nebo pevně napnutého provázku položte první řadu dlažby. Přitom dbejte na rovnoměrnost spár. Úzké spáry nechají lépe vyniknout vhledu kamene.

  2. Když je položena první řada, naneste lepící hmotu na pruh u stěny.

  3. Okrajové dlaždice přizpůsobte průběhu stěny. Tento krok umožňuje plynulé pokračování v pokládání.

  4. Jakmile je položen okrajový pás, lze postupovat s dlažbou dále do středu místnosti.

  5. Výklenky, pilíře a sloupy, nebo šikmo probíhající zeď, vyžadují naprosto přesné přířezy. Vyznačte si linii řezu voděodolnou voskovou křídou nebo mastnou tužkou na kamennou desku, aby i při řezání za mokra zůstala viditelná.

  6. Potom desku položte na podložku a veďte přes ni kotouč pily. Nezapomeňte při řezání zohlednit šířku spáry a odstup od zdi, aby řezy seděly čistě a spáry na sebe navazovaly.

  7. U složitých výklenků musíte začít řezat ze dvou stran a případně dokončit řez ručně.

  8. Jakmile je obklad pochozí, můžete dosadit dlaždice na sokl. Buď je položíte v plné délce, nebo je rozdělíte tak, že jejich spáry budou navazovat na spáry v podlaze (průběžný řez spár).

Na závěr se spáruje. Vetřete spárovací hmotu gumovým hladítkem do spár. Když hmota přibližně po třech hodinách začne tvrdnout, přebytečný materiál smyjte.

Časová náročnost pokládky kamenného obkladu závisí na nutnosti řezání, jedná se cca o 1 až 1,5 hodiny na m². Chvilku to možná potrvá, než se Vám pokládání dostane pod kůži, ale po chvilce Vám to zajisté půjde od ruky a nezabere to tolik času. Pokud si zvolíte variantu, kdy si pokládku budete realizovat sami, můžete ušetřit cca 500 až 750 Kč/m².

V případě nejasností či dalších otázek nás neváhejte kontaktovat, naši profesionální kameníci se Vám budou rádi věnovat a se vším Vám poradí.

Můžete se také nechat inspirovat realizacemi u našich zákazníků, kteří si dlažby a obklady z přírodního kamene nemůžou vynachválit. Fotogalerii najdete ZDE nebo nás můžete přímo navštívit na naší kamenné prodejně ve Valašském Meziříčí.