Jak dělat rohové prvky a kamenické rohy u obkladového kamene

Dříve jsme měli v nabídce předpřipravené rohové prvky přírodních kamenných obkladů. Ukázalo se ovšem, že pokud chceme docílit jednolité barevnosti obkládané plochy včetně rohů, je nutné rohové prvky vyrábět rovnou na místě realizace z kusů, ze kterých se obkládá i rovná plocha.

Odbyt plošných dílů je výrazně větší než rohových prvků a při výrobě obkladu se může mírně měnit barevnost. Změna barevnosti je ovlivněna postupem těžby v lomu. Pokud tedy smícháme rohové prvky s plošnými díly, může vzniknout problém s rozdílem barevností rohových prvků a plošných dílů. Disharmonie může také nastat v rozdílné struktuře kamene u rohových prvků a plošných dílů.

Přírodní obkladový kámen vnímáme jako luxusní designový doplněk a byla by velká škoda nevyužít potenciálu jeho krásy. U individuálních zakázek, kde většinou řešíme kamenné obklady a dlažby pro celou stavbu často zakázkově vyrobíme rohové prvky a jiné řešení na míru. U obkladových kamenů série Rock dokážeme dodat rohové prvky standardně.

Rohové prvky můžeme u přírodního kamene řešit různými způsoby. Níže popíšeme způsoby, které se používají nejčastěji a vypadají nejlépe.

Rohové prvky řezané pod 45° stupni - kamenické rohy

3821-1

 

 

Tento způsob výroby rohových prvků je nejčastější a využívá se především u kamenných obkladů, které jsou již připraveny v jednotlivých modulech pro snadnou pokládku. Jedná se především o obklady sérií: Skala, Premium, Mureto, BriliantTara. Tento způsob výroby rohových prvků používáme také u většiny řezaných kamenných obkladů:

 

Postup výroby rohových prvků řezaných pod 45°

Výroba těchto rohových prvků se provádí úhlovou bruskou (flexkou) s diamantovým kotoučem nebo stojanovou řezačkou kamene. Díky možnosti nastavení řezu pod úhlem je řezačka kamene pro tuto práci vhodnější. Velkou výhodou řezačky kamene je také nižší prašnost při řezání.

řezačky
Příklad výroby rohového prvku si předvedeme na modulovém obkladovém kameni. Stejným způsobem můžeme postupovat při výrobě rohových prvků u všech obkladových kamenů.

moduly

Jednotlivé moduly, ze kterých chceme vyrobit rohové prvky, nejprve podélně rozřízneme a následně na nich provedeme řez pod úhlem 45 stupňů. Pro snadnější pochopení vysvětlení přípravy rohových prvků si nejprve ukážeme systém pokládky modulových obkladů. Na obrázku níže, jde vidět, že každá řada modulů je trochu poposunuta proti ostatním řadám. Tímto docílíme toho, že jednotlivé moduly ve větší ploše nejdou takřka vidět.

moduly ikona_1

Z obrázku je patrné, že zeleně označené rohové prvky mají různé délky. To znamená, že každý plošný díl, ze kterého vyrábíme rohový prvek, budeme řezat na jiném místě. Obrázek níže ukazuje jednotlivé moduly a zelená čára ukazuje místa řezu.

 moduly řezy

Na řezaných stranách modulů musíme následně udělat řez pod 45 stupni. Na obrázku níže je vyobrazen řez pod 45 stupni při pohledu shora. Nejprve byl modul rozřezán napříč a následně byl na každé části zhotoven další řez.

modul rozřízlý

V této fázi je již rohový prvek hotový a můžeme jej nalepit na připravený podklad. 

modul zahnutý

 

 
 
 

Rohové prvky skládané

3821-2

 

 

Skládané rohové prvky se používají pro skládané obklady sérií Fileti a Stenari. Tyto obklady umožňují skládat jednotlivé kusy kamene přes sebe, čímž vzniká krásný detail rohu bez potřeby řezání.

Postup výroby skládaných rohových prvků

Skládané obklady se instalují na zeď po jednotlivých kusech. Každý jednotlivý kámen má jinou výšku, šířku i délku. Kameny jsou ve výrobě řezány pouze ze zadní strany, tudíž mají rovnou plochu, kterou jsou lepeny na zeď.  Hrany jednotlivých kusů mají přírodní vzhled bez řezu a můžeme tak snadno vytvořit rohové prvky.

Rohy těchto obkladových kamenů děláme překládáním.  Při instalaci skládaných obkladů je potřeba dodržovat jednotlivé řady, které procházejí celou délkou obkládané plochy. V jednotlivých řadách na rozích vždy jeden kámen předsadíme a druhý zarovnáme s hranou rohu. Na obrázku níže je tento postup vidět ve třech řadách. Zeleně vyobrazené hrany zůstanou pohledové.

skladany skladany

 

 

Rohové prvky zalamované

rohový prvek zalamovaný

 

 

Některé typy řezaných obkladových kamenů lze příčně štípat proti struktuře růstu materiálu, tuto vlastnost lze využít pro výrobu rohových prvků.  Zalamované rohové prvky je možné vyrábět u série obkladového kamene Briza. Postačí nám k tomu štípací kleště.