Výběr a realizace zídky a opěrné zdi z kamene

Zídka z přírodního kamene má 2 varianty a tyto zásadní rozdíly:

1. Suchá zídka – slouží jako dekorační zídka o výšce 40-100cm. Využívá se zejména jako okrasný prvek – kaskádové zahrady, skalky atd. nejčastěji se prokládá hlínou a osazuje květinami.

2. Opěrná zeď - přizdívka – slouží jako nosný prvek pro zpevnění svahu a vyrovnání terénu. Zapotřebí je ztracené bednění s použitím betonu. Je velmi odolná a pevná.


Suchá zídka z přírodního kamene

Suchá zídka je nosným prvkem zahrady, a umožňuje srovnání terénu tak, aby byla plocha zahrady lépe využitelná. Mimo jiné má také vysoký estetický přínos. Kamenná zeď na sucho je tvořena z plochých kamenů bez použití pojiva. Spáry mezi kameny mohou být ovšem vyplněny zeminou, která je určená pro výsadbu rostlin. Suché zídky rozčleňují zahradu a zajišťují dokonalý odtok vody.

Před výstavbou kamenné zdi doporučujeme naplánovat výšku zídky – zpravidla nebývají příliš vysoké a nejčastěji je stavíme ve výšce 40 – 100 cm. Po stanovení základní charakteristiky je potřeba spočítat množství materiálu potřebné pro výstavbu. Vždy počítejte s dostatečnou rezervou a přičtěte tedy k požadovanému množství 10 – 15% navíc.

Jak položit kamennou zídku

U velmi nízké kamenné zídky, která nemá opěrnou, ale pouze dekorativní funkci vyhloubíme výkop 30-40 cm, šířka 20-40 cm; a do 20 cm umístíme hrubé drcené kamenivo. Základ můžeme vytvořit položením první řady kamenů pod úroveň terénu na kamenné lóže z hrubého kamení. Po položení první řady kamenů pokračujeme do požadované výšky. Spáry mezi zídkovými kameny můžeme opět vyplnit vhodnou zeminou a osázet rostlinami.

U vyšší kamenné zídky, která má opěrnou funkci, je nejdůležitějším prvkem kvalitní základ. Výkop pro základový pás vyhloubíme do nezámrzné hloubky alespoň 80 cm. Výkop by měl být rovnoměrně vyhlouben po celé délce a začištěn, abychom zajistili dokonalou pevnost základu. Na dno výkopu můžeme umístit vrstvu hrubého kamení třeba 20 cm pro odvod přebytečné srážkové vody. Pokud máte na zahradě větší množství vody, doporučujeme umístit drenážní trubky. Základový pás zhotovujeme z betonu a v případě větší výšky zídky použijeme ocelové pruty. Beton můžete zakoupit nebo smíchat písek s cementem v poměru 3:1 a přidat vodu dle potřeby. Výkop zaplníme po okraj betonem až do 1 - 3 cm pod úroveň terénu, aby nebyl později vidět. Při zdění kamenné zídky nejdříve položíme první vrstvu a pečlivě ji srovnáme. Po položení první řady kamenů pokračujeme do požadované výšky. Suché zídky nepotřebují žádné pojivo, pouze pokud chceme vysazovat rostliny, zaplníme vzniklé spáry zeminou.

iPiccy-collage1

 

Opěrné zdi - přizdívky z přírodního kamene

Opěrná zeď z přírodního kamene má všechny základní charakteristiky jako suchá zídka. Odlišné je pouze spojování jednotlivých kamenů pomocí malty pro odolnost vůči velkým tlakům. Opěrné zídky využíváme hlavně tam, kde nestačí kamenná zídka suchá, především při vyrovnání velkého převýšení terénu. Vždy počítejte s dostatečnou rezervou a přičtěte tedy k požadovanému množství 10 – 15% navíc.

Jak položit kamennou zídku

Nejdůležitější částí stavby opěrné zdi je kvalitní betonový základ. U vyšších opěrných zdí z kamene doporučujeme použít i ocelové pruty. Výkop pro základový pás vyhloubíme do ne zámrzné hloubky alespoň 80 cm. Výkop by měl být rovnoměrně vyhlouben po celé délce a začištěn, abychom zajistili dokonalou pevnost základu. Na dno výkopu můžeme umístit vrstvu hrubého kamení třeba 20 cm pro odvod přebytečné srážkové vody. Vzhledem k omezené prostupnosti zídky vodou je vhodné kamennou zídku odvodnit drenážními trubkami. Vodu odvádíme vždy pod první řádkou kamenů do volného terénu před zídkou. Odvod vody je velmi důležitý především u jílovité půdy, kde hrozí hromadění vody a při špatném odvodnění by v zimních měsících mohlo dojít k posunu celé opěrné zdi. Základ zídky doporučujeme potřít impregnačním – penetračním nátěrem nebo položením izolační PVC fólie jako izolaci proti vlhkosti a usazení ocelových trnů (délka 20 – 30 cm), které provážou zdivo s izolací.

Na betonový základ naneseme první vrstvu malty zednickou lžící. Maltu můžeme zakoupit, nebo v poměru 3:1 smíchat písek a cement a promíchat s vodou. Každý kámen důkladně položíme a usadíme pomocí gumového kladívka. Spáry mezi kameny v rámci jedné řady zaléváme maltou. Do první spáry usazujeme vývody z drenáží. Následně pokračujeme s vodováhou a usazujeme do potřebné výšky. Doporučujeme, aby opěrná zeď uskakovala oproti svahu pro zlepšení odolnosti zdi proti tlakům zeminy. Pro spárování se používají spárovací hmoty k venkovním účelům.

iPiccy-collage