O přírodním kameni

Přírodní kámen je materiál spjatý s bydlením člověka od pradávna, a přesto se stále jedná o hit ve světě moderního bydlení. Jeho nadčasovost dokazuje mnoho architektonických skvostů napříč historií. Mnohé stavby jsou v podstatě jen kameny samotné, například Hadriánova knihovna nebo Mayské pyramidy. Díky ohromující rozmanitosti barev, struktur a typu zpracování lze přírodní kámen použít takřka v každém projektu. Vynikající vlastnosti snoubící se s prvky přírody vytvářejí pocit luxusu, který potěší oči, zahřeje duši a přetrvá věky.

Nenahraditelný vzhled

Ať už je přírodní kámen zpracováván nejmodernějšími technologiemi nebo starobylým kamenickým umem, vždy je poměrně jednoduše rozeznatelný od kamene umělého. Dokonalost přírodního materiálu nalezneme v detailu jako je řez kamenem, barevnostní struktura nebo stálobarevnost. Nezanedbatelným rozdílem je také příjemný pocit z dotyku a dojem bezpečí i luxusu. Všechny tyto odlišnosti hrají ve prospěch přírodního kamene.

Použitím přírodního kamene vytvoříte ze stereotypní jednobarevné plochy takřka umělecké dílo, které z obyčejného domu udělá dům jedinečný. Harmonicky vyvážené kombinace barev zaručují originalitu Vašeho domu a neomezený prostor pro Vaši fantazii. Výběrem určitého typu obkladového kamene můžete dokonale vyjádřit Vaši osobitost a smysl pro krásu.

 

VYUŽITÍ PŘÍRODNÍHO KAMENE

Pyšníme se nejširší nabídkou přírodního kamene na českém trhu, a proto si u nás můžete vybrat kámen na nejrůznější možné účely. V našem sortimentu naleznete obklady a dlažby z přírodního kamene a kameny do zahrad. 

1.Obkladový kámen

Exteriérový obklad najde své využití na fasádách domů a na nejrůznějších plochách v exteriéru, jako jsou sokly domů, zahradní krby, opěrné zdi. Kamenné obklady také mohou zkrášlit vaše garáže a ploty.

179-13

 

Interiérový obklad se v posledních letech těší čím dál větší oblíbenosti. Dodá vašemu domovu naprosto nový rozměr a povýší úroveň bydlení do nových dimenzí. Největší zájem zaznamenáváme o obložení obývacích prostor, ložnic, kuchyní, chodeb a krbů. Většinu obkladů je možné, díky jejich voděodolným vlastnostem, aplikovat dokonce i do koupelen. 

459-4

Fotografie přírodního obkladového kamene v tomto článku pochází z našich realizací.

 

2.Kamenná dlažba

K našim dalším specializacím patří široká nabídka dlažeb z přírodního kamene, které můžeme rovněž rozdělit na exteriérové a interiérové.

Exteriérové dlažby jsou hojně využívány na příjezdové komunikace a parkovací stání. Velkou variabilitu využití dokládají četné realizace zahradních chodníků, schodišť a teras. V posledních letech se kamenné dlažby těší velké oblíbenosti také při pokládce kolem bazénů, v altánech a v relaxačních zónách.

195-1_1

 

Interiérové dlažby z přírodního kamene jsou ve světové architektuře součástí takřka každého projektu. V České republice zažívá přírodní kámen renesanci a lidé si postupně začínají uvědomovat jeho nenahraditelnost. V domácnostech lze kámen využít na pokládky ve všech místnostech i na schodištích a v zimních zahradách. Interiérové kamenné dlažby jsou ve většině případů kalibrovány a předpřipraveny tak, aby byla pokládka snadná a rychlá. Kamenné dlažby mají malé výšky, aby nebyl problém při pokládce i u rekonstrukcí nebo v kombinaci s podlahovým topením. Velkým trendem u moderních staveb je takzvaná „celopokládka“, kdy je položen jeden druh dlažby napříč celým domem. Tento typ pokládky sjednotí celý dům a vytvoří esteticky logický celek. Při použití celopokládky můžeme navíc sjednotit interiéry domu s exteriérovými prvky, například dlažba položená ve společenské místnosti může procházet skrz velké prosklení na terasu a k bazénu.

508(11)_1

 Fotografie kamenných dlažeb v tomto článku pochází z našich realizací. 

 

3.Kameny do zahrad

Tento sortiment se zaměřuje na stavbu a dekorování zahrady. Jedná se o bohatou nabídku přírodních kamenů dovezených z celého světa.

Kamenné zídky slouží pro srovnávání terénu a vymezení prostoru v zahradě a okolí domu. Těmito terénními úpravami můžete získat plochu, která by byla jinak nevyužitelná, a zvětšit prostor, po kterém se můžete pohodlně pohybovat. Kamenné zídky lze pokládat dvěma způsoby. Pro skládání nasucho nabízíme zídkový kámen Wall. Kámen Muro se používá pro přizdívání s použitím betonu. Zídky z přírodního kamene vytvářejí krásný estetický dojem a jsou jak účelné, tak i vzhledné.

IMG_0319

 

 

Kamenné drtě – jde o zdobný ostrohranný kámen v různých barvách, takže si každý může zvolit barevnost, která mu nejvíce vyhovuje. V nabídce máme kamenné drtě z různých hornin ve velikostních frakcích od 4 mm až po 170 mm. Mezi velmi oblíbené se řadí především třpytivě bílá mramorová drť, která je díky křemičitým plotýnkám velmi výrazná při slunečním svitu.

227-2_1

 

 

Kamenné valounky – jsou to kulaté oblázky různých velikostních frakcí připraveny v baleních po 25 kg tak, aby manipulace s kamenem byla snadná. Nejčastější uplatnění naleznou valounky při dekorování zahrad, vytváření bezúdržbových prostor a také jako zákryt okapových chodníčků. Nabízíme velké rozmezí velikostních frakcí, a to od 0,5 cm až do 10 cm.

46-9_1

 

Okrasné valouny – jedná se o oblé kameny ze stejných hornin, jako jsou kamenné valounky. Rozdíl mezi valounky a valouny je tedy pouze ve velikostech jednotlivých kusů. Nejčastější velikostní frakce valounů je 10 - 20 cm a 20 - 40 cm. Kamenné valouny se používají k zahradním jezírkům, na terasy a především na tvorbu bezúdržbových prostor v kombinaci s valounky.

56-3_2

 

Šlapáky neboli kamenné nášlapy, jsou ideálním pomocníkem při tvorbě zahradních chodníků. Jsou připraveny tak, aby práce s nimi byla velmi jednoduchá a rychlá. Šlapáky jsou vyráběny z různých typů hornin, přičemž převládá indický křemičitý pískovec, který je velmi pevný a pro daný účel ideální. Neméně oblíbeným materiálem je také řecká rula.

1529_1

 

 

Kamenné fontány – jsou oblíbeným prvkem pro malé i velké zahrady. Voda stékající po kameni příjemně zurčí a vytváří jedinečné prostředí pro odpočinek i v parných letních dnech. Fontány nabízíme v různých formách zpracování kamene a také z nejrůznějších typů hornin. Proto si u nás můžete vybrat fontány jak k moderním stavbám, tak i ke stavbám tradičním.

386(8)_1

 

 

Kamenné sochy – již od dávných časů lidé v mnoha zemích umisťovali na své zahrady sochy zvířat. Jejich význam ovšem nebyl pouze dekorativní, ale také symbolický. Zvířata měla v různých kulturách různé významy. Například s japonskou mytologií jsou spojeni především kapři, kteří představují sílu a vytrvalost. Ptáci a želvy představují symbol dlouhého života, věrnosti a štěstí. V egyptské kultuře měly velký význam například kočky nebo hrošice symbolizující houževnatost a mateřství. Sova je představitelkou moudrosti a učenosti, slon je zase tradičním symbolem síly a štěstí. V současné době se opět začíná dbát na nepovrchní smysl věcí, kterými se obklopujeme. Proto si u většiny z našich kamenných soch zvířat můžete přečíst také o jejich symbolickém významu. 

110(12)_1

 

 

Kamenné koule – krásné kamenné dekorace jsou vyrobené především z žuly a pískovce. Mezi nejoblíbenější patří koule z indického křemičitého pískovce, které mají velmi zajímavou barevnost a kresbu. Kamenné koule nabízíme v různých průměrech, a to až do 90 cm.

3653-21_1

 

 

Lavičky z přírodního kamene – jsou vhodné pro odpočinek v zahradách, parcích a různých odpočinkových zónách. Velkou výhodou těchto laviček je, že nevyžadují takřka žádnou údržbu a jejich životnost je téměř neomezena.

3878-1

 Veškeré fotografie kamenů do zahrad z tohoto článku jsou nafoceny v naší prodejně ve Valašském Meziříčí.