Technický postup – pokládka kamene do štěrku

Pokládka pochozí dlažby na sucho

V tomto případě se zaměříme konkrétně na nepravidelný kámen. Použití formátovaného typu kamene je však obdobné.

Snad každý majitel rodinného domu se snaží udržovat obydlí v kondici a upravovat okolní zahrádku podle svých představ. Okolí domu si můžeme zlepšovat mnoha různými způsoby. Někteří z nás volí praktičnost, jiní se zaměřují na design. Zahrada by měla být kombinací obojího, jak krásného zevnějšku, který působí přirozeným a estetickým dojmem, tak by také měla vynikat svou praktičností, jednoduchostí na použití a snadnou údržbou. Díky tomu dosáhneme potřebné harmonie mezi stavením a přírodou.

Kamennou dlažbu pokládáme do štěrku, abychom v exteriéru vytvořili chodníček, nebo například terasu, pochozí plochu kolem domu nebo kdekoliv jinde v zahradě. Takovýto způsob pokládky dlažby, takzvaně na sucho, se hodí i do parků a okrasných zahrad. Působí naprosto přirozeně, což považujeme za jeho největší přednost. Pokládka je velice snadná, takže ji v domácích podmínkách zvládne každý kutil.

 

ZÁKLADNÍ POUŽITÍ

Všechny typy nepravidelných pochozích dlažeb s potřebnou tloušťkou, pokládány na sucho (do štěrkového lóže) jsou vhodné do exteriéru. Při vhodném návrhu zvýší díky svému plastickému povrchu a přírodnímu vzhledu estetickou hodnotu pochozích ploch, jako chodníky, nebo vedlejší terasy.

Nepravidelné dlažby tloušťky 3-7 cm jsou kladeny přímo do štěrkového lóže frakce 4-8 mm.

 

TECHNOLOGICKÝ POSTUP MONTÁŽE

PŘÍPRAVA PODKLADU NA ZHUTNĚNÉ PODLOŽÍ

Aplikace na dobře zhutněné makadamové lóže frakce 32-64 mm, tloušťka vrstvy pro pochozí dlažbu na sucho je min. 200 mm.

 

POKLÁDKA DLAŽBY NA ZHUTNĚNÉ PODLOŽÍ

Pro pokládku dlažby na zhutněné podloží doporučujeme dlažbu zapustit na úroveň okolního terénu. Zhutněné podloží je výškově o cca 100 mm níže, než okolní terén a budoucí povrch nepravidelné dlažby.

U nepravidelné dlažby zapuštěné do terénu, není potřeba pokládat po stranách obrubník. Pokládka nepravidelné kamenné dlažby se nechává přirozeně ukončit po straně rýhy a následně se dosype hlínou nebo okrasnou drtí.

Pokud se rozhodnete osadit obrubník, dá se vytvořit ze stejného kamene položeného na kant do betonu C12/15, dle klasického návodu pokládky obrubníku.

Další možností je pokládka kovového obrubníku, případně neviditelného obrubníku výšky 100 mm. Vznikne tak nevýrazná oddělovací lišta, která drží dlažbu v ohrádce a odděluje travnatou plochu od chodníku a brání jejímu prorůstání do spár.

 

Konečnou výšku dlažby určíme natažením provázku z jedné strany plochy na druhou (případně od obrubníku k obrubníku) – výška od zhutněného lóže k provázku je kolem 100 mm.

Na podkladní vrstvu nasypeme souvislou vrstvu štěrku frakce 4-8 mm ve výšce cca 5-6 cm, do které následně klademe nepravidelnou dlažbu. Jelikož mají kameny různé výšky, je třeba některý usadit níže a některý podsypat více kamenivem tak, ať je pochozí plocha ve váze a rovnoběžně s nataženým provázkem. Kameny se usazují gumovou palicí. U pokládky na sucho se nemusí řešit spády, jelikož dešťová voda proteče přirozeně drenáží do podloží.

 

 

SPÁROVÁNÍ DLAŽBY

Šířka spáry mezi jednotlivými kameny se volí dle osobní volby. Čím menší šířka spáry, tím je pokládka náročnější a vzniká větší prořez z kamenné dlažby.

Doporučená šířka spáry pro výplň kamennou drtí je 2-4 cm. Pro vysypání spáry zeminou a následnou setbou trávy se doporučuje šíře spáry 4-7 cm. Takto budou mít kořeny trávy více vlhkosti a prostoru a nebudou je vypalovat sluneční paprsky.

 

DILATAČNÍ SPÁRY

U nepravidelné dlažby uložené na sucho se dilatační spáry neřeší.

 

IMPREGNACE OBKLADU

Všechny nepravidelné kamenné dlažby doporučujeme ošetřit impregnačním nátěrem. Impregnace zlepší jejich vlastnosti (např. snížení nasákavosti), prodlouží životnost a zjednoduší čištění (především od prachu a nečistot). Typ impregnace je třeba navrhnout v závislosti na druhu kamene a typu jeho použití. V případě potřeby Vám s návrhem rádi pomůžeme.

 

NÁŘADÍ PRO OSAZOVÁNÍ

Gumová palice, provázek, lopata, vodováha, dřevěná hoblovaná lať, metr nebo jiné měřítko, tužka a řezačka na kámen.

 

STAVEBNÍ CHEMIE

V případě pokládky obrubníku Beton C12/15

Impregnace – Porosil RVV (1l, 5l)